Befolkningsutveckling i Norrköping, preliminär statistik, januari-oktober 2025

Antalet Norrköpingsbor på en oförändrad nivå sedan årsskiftet

Den 31 oktober 2025 var Norrköpings folkmängd 144 980 enligt uttag ur Kommuninvånardata (KID) den 10 november 2025. Det innebär att folkmängden var på en oförändrad nivå om man jämför med den officiella folkmängden enligt SCB den 31/12 2024 som också var 144 980. Den svaga befolkningstillväxten som kommunen har haft sedan 2023 ser alltså ut att hålla i sig även i år. Se utvecklingen i år och de senaste fem föregående åren i diagrammet nedan.

Källa: Kommuninvånardata

Barnafödandet har i år fortsatt att ligga på en rekordlåg nivå även om det skett en viss ökning sedan i somras. Samtidigt har antalet avlidna legat på den lägsta nivån sedan 2019 vilket gör att det ändå har fötts fler än det avlidit. Att folkmängden trots det inte ökat beror på att antalet registrerade utvandringar varit fler än antalet invandringar.

Födda

Under januari-oktober 2025 föddes det 1 180 barn i kommunen, vilket är det lägsta antalet sedan 2004. Detta innebär att det summerade fruktsamhetstalet, alltså antalet födda barn per kvinna i barnafödande ålder, just nu ligger på den lägsta nivån någonsin - strax kring 1,4 barn per kvinna.

Inflyttning

Ungefär 5 180 inflyttningar till kommunen skedde under januari-oktober vilket är på ungefär samma nivå som förra året och under den genomsnittliga nivån för åren 2020-2024.

Antalet inflyttningar från andra kommuner (inrikes inflyttning) var dock betydligt högre än förra årets låga nivå men ändå något under den genomsnittliga nivån för åren 2020-2024.

Invandringen är i år återigen nere kring de relativt låga nivåer som varit sedan år 2020 efter att ha visat på en tillfällig ökning under 2024 när flyktingar från Ukraina fick rätt att folkbokföra sig.

Utflyttning

Ungefär 5 270 utflyttningar från kommunen skedde under januari-oktober vilket är klart lägre jämfört med förra årets rekordhöga nivå och nära den genomsnittliga nivån för åren 2020-2024.

Utflyttningen till andra kommuner (inrikes utflyttning) var något lägre än både förra årets nivå och den genomsnittliga nivån för åren 2020-2024.

Utvandringen har varit fortsatt hög under januari-oktober i år, den ligger dock på en lägre nivå jämfört med förra årets rekordhöga nivå men fortfarande klart över den genomsnittliga nivån för åren 2020-2024.

Antalet utvandringar har ökat tydligt sedan sommaren 2023 och har alltså fortsatt att ligga kvar på en hög nivå hittills under 2025. En viss del av dessa ökningar beror dock på att Skatteverket utfört utökade kontroller för att upptäcka felaktigt folkbokförda personer. Detta har lett till att de registrerat allt fler felaktigt folkbokförda personer som utvandrade, men det rör sig i många fall om personer som i praktiken utvandrat tidigare men har registrerats som utvandrade först efter att kontrollerna har utförts. Skatteverket kommer fortsätta sitt arbete med att upptäcka fler felaktigheter i folkbokföringen under de närmaste åren och bedömer att antalet registrerade utvandringar av felaktigt folkbokförda kommer fortsätta ligga på höga nivåer. Det finns dock även en faktisk ökning av utvandringen på senare år som kan bero både på konjunktur och en stramare migrationspolitik.

Flyttnetto

Flyttrörelserna in och ut från kommunen innebär att flyttnettot (antal inflyttningar minus antal utflyttningar) totalt under januari-oktober blev -90. Det är en upphämtning från förra årets rekordlåga nivå (-290 för samma tidsperiod) men det är fortfarande på en relativt låg nivå, under 2000-talet är det enbart i år och förra året som flyttnettot varit negativt för motsvarande tidsperiod.

Flyttnettot mot utlandet (antalet invandrade minus antalet utvandrade) har på senare år påverkats en hel del av Skatteverkets utökade kontroller och även den tillfälliga ökning av invandring från Ukraina som uppstod under främst 2024 när flyktingar därifrån fick rätt att folkbokföra sig om de befunnit sig i Sverige under en längre tid. Detta gör att jämförbarheten mellan år blir svårtolkad. Tittar man dock enbart på inrikes flyttnetto (inrikes inflyttningar minus inrikes utflyttningar), som alltså inte påverkas av registrerad in- och utvandring, så låg detta på +-0 för januari-oktober. Det var alltså lika många inrikes inflyttningar som utflyttningar under perioden. Det innebär en ökning från förra årets rekordlåga nivå på -400 för motsvarande period. Det är främst bland familjer med barn i grundskoleålder och bland unga vuxna i åldrarna 20-24 år som inrikes flyttnetto har ökat jämfört med 2024.

Det totala flyttnettot till Norrköping har varierat ganska mycket på senare år men också visat på en minskande trend sedan 2016 vilket till stor del beror på att invandringen till Sverige och Norrköping har minskat sedan dess samtidigt som utvandringen ökat på senare år. En betydande del av inflyttningen från andra kommuner (inrikes inflyttning) består av utrikes födda personer som först invandrat till en annan kommun och därefter flyttat vidare till Norrköping, invandringen till Sverige har alltså även påverkat inrikes inflyttning till Norrköping.

Avlidna

Totalt avled 1 020 invånare i Norrköping under januari-oktober, vilket är den lägsta nivån sedan 2019. Det innebär att födelsenettot (antal födda minus antal avlidna) var +160.

Bifogat dokument innehåller ett diagram som visar folkmängden i Norrköping sedan den sista december 2010:

Befolkningsutveckling per var 14:e dag från den 31 december 2010 pdf, 183 kB.

Bifogat dokument innehåller ett diagram som visar flytt- och födelsenetto per månad åren 2020-2025:

Ackumulerat flytt- och födelsenetto under 2020-2025, per månad pdf, 111 kB.

Om statistiken på den här sidan

Informationen bygger på uppgifter från kommunens eget befolkningsregister som kallas KID (kommuninvånardata) och ska ses som preliminär. Uppgifterna avser folkbokförd befolkning och uppdateras varje dag med uppgifter från Skatteverket. Statistiska centralbyrån (SCB) publicerar dock den officiella befolkningsstatistiken.

Det kan vara så att födelsenettot och flyttnettot från KID inte summerar till angiven total befolkningsförändring under året. Det kan bero dels på att siffrorna är preliminära och avrundade i texten ovan samt att befolkningsförändringen beräknas från SCB:s redovisade (officiella) folkmängd för Norrköping det senaste årsskiftet.

KID-siffrorna ska inte användas som ett exakt mått på befolkningens storlek vid en viss tidpunkt. Registret uppdateras kontinuerligt med även sena inrapporteringar. Den förändringsvariabel som har flest försenade registreringar är uppgifter om flyttningar. Även dödsfall kan inrapporteras sent. Folkbokföringen av nyfödda sker dock i allmänhet snabbt och registreringarna finns oftast med direkt i uppdateringarna av registret.

Uttag ur KID sker avseende den 15:e och den siste varje månad. Uttagen ur registret görs i regel cirka en vecka efter respektive månadsskifte, just på grund av eftersläpningen i inrapporteringen.

Vid användning av siffermaterialet bör man tänka på att KID är ett administrativt register som är till för att ge grundinformation till ett flertal av kommunens verksamhetssystem. KID är ett levande register, dvs. det uppdateras ständigt även med sent anmälda förändringar.

Uppdaterad:

Kontakt

Olle Kylensjö
Statistiker