Beslut om markköp för en ny skola väntas

Karta som visar Ljunga och länsväg 209

Den röda markeringen visar det aktuella området.

På samhällsplaneringsnämndens möte den 11 juni kommer bland annat beslut att fattas om köp av en ny fastighet för skolverksamhet på Västra Vikbolandet. Om beslutet går igenom innebär det att en ny skola kan byggas för att ersätta Dagsbergs skola och Tåby skola.

Publicerad

Det här är en viktig satsning som kommer att påverka vardagen positivt för elever och skolpersonal, men också har betydelse för landsbygden framåt. Det har varit väldigt svårt att hitta en lämplig tomt, därför är vi väldigt glada över beskedet att samhällsbyggnadskontoret har hittat en lösning som samhällsplaneringsnämnden ska ta ställning till. Det känns stort att vi äntligen är ett steg närmare en ny och modern skola på västra Vikbolandet, säger Ingrid Cassel (M), ordförande i utbildningsnämnden.

Arbetet har pågått i flera år, då Dagsbergs skola har mycket begränsade utbyggnadsmöjligheter och länsstyrelsen också har satt stopp på grund av buller från flygplatsen. I investeringsbudgeten finns därför pengar avsatta för att bygga en ny F–6-skola och sporthall på Västra Vikbolandet.

Kommunen har begränsat med mark i området och det finns mycket att ta hänsyn till när en skola ska byggas, som bra skolväg och utbyggt vatten- och avloppsnät. I dag är det aktuella området planlagt för industri, men nuvarande ägare har ansökt och fått positivt planbesked för skola och bostäder, säger Tomas Tekmen (KD), ordförande i samhällsplaneringsnämnden.

Ett köpekontrakt har tagits fram med ägaren av fastigheten Dagsbergs-Ljunga 3:10 och om det godkänns av samhällsplaneringsnämnden får kommunen tillträde till marken den 28 augusti 2024. Priset är satt till 19,4 miljoner kronor.