Norrköpings kommun satsar en
miljon kronor på Stadsdelsmammor

Norrköpings kommun förstärker arbetet med att minska segregation och främja integration genom en satsning på verksamheten Stadsdelsmammor. Kommunstyrelsen fattade idag, måndag den 8 september, beslut om att tilldela en miljon kronor för att möjliggöra fortsatt och utökad verksamhet under 2025.

Publicerad

Det här är en viktig investering i integration och social sammanhållning. Genom Stadsdelsmammor får fler kvinnor bättre möjligheter att ta plats i samhället, vilket också stärker deras familjer och hela stadsdelar. Många kvinnor vi träffat har själva uttryckt att de står långt ifrån samhället, men de vill förstå, lära sig och bidra – inte minst för sina barns skull. Här fyller Stadsdelsmammor en ovärderlig funktion, säger Monica Holtstad (L), kommunalråd med ansvar för socialnämnden.

Stadsdelsmammor har sedan tidigare bedrivit verksamhet i Navestad, Hageby, Marielund och Ektorp, och har under 2023–2024 nått cirka 140 kvinnor. Målsättningen är att utrikesfödda kvinnor ska stärkas i sin samhällsetablering och på sikt nå sysselsättning. Genom att bidra med kunskap, nätverk och praktiskt stöd fungerar Stadsdelsmammor som en bro mellan deltagarna och samhällets institutioner.

Med den här satsningen skapas bättre förutsättningar för långsiktigt arbete i våra prioriterade stadsdelar. Det handlar både om kunskapshöjande insatser och om att skapa lokala nätverk som stärker kvinnors väg mot arbete och delaktighet, säger Therese Dolk, strateg hållbarhetsenheten, samhällsbyggnadskontoret.

Tidigare har verksamheten finansierats med medel från Länsstyrelsen, men när det projektet avslutades beslutade Kvartetten i samband med budgetförhandlingarna i december 2024 att avsätta medel för att möjliggöra verksamhet även under 2025. Verksamheten samordnas av ABF och kommer att ha en koordinator vars uppdrag blir att stödja deltagarna, följa upp insatser och rapportera till en referensgrupp med representanter från kommunen, ABF och Hyresbostäder.

Stadsdelarna Navestad, Hageby, Marielund och Ektorp är fortsatt prioriterade inom ramen för kommunens trygghetsarbete, och det finns också ett intresse för att starta upp verksamheten i Klockaretorpet.