Norrköpings unika grepp för Ostlänkens samråd visas upp på Business Arena
Norrköpings kommun tar tillsammans med Linköping större plats än tidigare på Business Arena Stockholm, Nordens ledande mötesplats för samhällsbyggnads- och fastighetsbranschen. Kommunen kommer bland annat att dela med sig av arbetet med samrådet av Ostlänken, där visuell teknik tydliggjorde planerna för invånarna.
Publicerad
Syftet med medverkan i Business Arena är att visa upp vår spännande tillväxtregion, men också möta företagare som är intresserade av att etablera sig här i framtiden. Här finns goda förutsättningar för etablering, investeringsmöjligheter och spännande stadsutvecklingsprojekt. Det känns extra kul att vi år får dela med oss av hur vi samverkat över gränser för att tydliggöra hur Ostlänken påverkar framtidens Norrköping
, säger Bengt Stenberg, samhällsbyggnadsdirektör.
Business Arena äger rum 17–18 september och Norrköpings kommun deltar precis som tidigare år tillsammans med Linköpings kommun och Region Östergötland under varumärket East Sweden.
Vi ser stora vinster med att göra det här tillsammans. I år visar vi upp många goda exempel på hur vi arbetar, som vi hoppas kan ge en positiv, starkare och tydligare bild av vår gemensamma tillväxtregion
, säger Rickard Bender Dalhäll, tillväxtchef.
Hösten 2024 hölls ett banbrytande samråd om Norrköpings nya centralstation och Ostlänken som lockade omkring 600 deltagare tack vare ny teknik och kommunikation. Visualiseringsteknik spelade en central roll i att engagera invånarna och öka förståelsen för projektet genom möten på Norrköpings Visualiseringscenter.
Andra projekt i Norrköping som visas upp:
- Inre hamnen – Norrköpings största stadsutvecklingsprojekt genom alla tider.
- Utbyggnaden av Sandtorp, där det finns planer finns på nya bostäder, skolor, affärer, arbetsplatser och parker, med grönska och goda transportförbindelser.
Norrköping deltar också i ett panelsamtal som spelas in som podd, där representanter från bland annat Norrköping Science Park pratar om ”Framtidens innovationsmiljöer – när stad, industri och säkerhet växer tillsammans”.
Samtalet kommer att handla om hur vi står inför en ny fas av industrialisering – präglad av snabb teknikutveckling, nya säkerhetspolitiska krav och ett växande behov av regional innovationskraft. I Norrköping och Linköping utvecklas miljöer där avancerad forskning, försvarsindustri, stadsutveckling och samhällsplanering möts.