Digitalt system ska bidra till tryggare vård i hemtjänsten
I november börjar hemtjänsten i Norrköpings kommun använda digital signering av hälso- och sjukvårdsinsatser. Det nya arbetssättet ska göra det lättare att följa upp att kommuninvånarnas planerade insatser utförs i rätt tid av personal med rätt kompetens och giltig delegering.
Publicerad
Digital signering har redan införts i flera av kommunens verksamheter och i november är det hemtjänstens tur. Med den nya lösningen kan omvårdnadspersonal registrera utförda läkemedelsinsatser direkt i telefonen, i stället för att använda manuella signeringslistor och narkotikajournaler. Det digitala arbetssättet gör det lättare att följa upp om en planerad insats inte har utförts eller signerats.
För den som får hjälp av hemtjänsten är det viktigt att kunna känna sig trygg med att de insatser som är ordinerade också blir utförda. Det nya arbetssättet ger oss bättre möjligheter att följa upp det och agera om något inte blir som planerat, säger Anette Asplund, verksamhetschef för hemtjänsten.
Erfarenheter visar på färre avvikelser
Tidigare erfarenheter visar att digital signering kan minska avvikelser kopplade till utebliven läkemedelsutlämning och osignerade insatser med upp till 80 procent.
För den som får stöd av hemtjänsten och för anhöriga innebär det nya arbetssättet ingen större förändring i vardagen. Det är framför allt personalens sätt att registrera och följa upp utförda hälso- och sjukvårdsinsatser som förändras.
Målet är att det ska bli tryggare att få vård och omsorg i sitt eget hem.