Vigsel

Översikt - Steg 1 av 5

1. Boka vigsel

För att boka en vigseltid i Rådhuset på lördagar kan ni kontakta Kontaktcenter på 011-15 00 00 eller på e-post: norrkoping.kommun@norrkoping.se .

Vi behöver ha bokningen minst två veckor innan ni har tänkt att gifta er.

I och med nuvarande restriktioner gällande covid-19 är antal personer som får vistas i Rådhusets lokal för vigsel 10 personer. (Vigselparet, två vittnen och vigselförrättare samt fem gäster).

Om ni önskar boka vigsel på annan plats eller annan veckodag, kontakta vigselförrättare direkt för att komma överens om en tid.


Kontaktuppgifter till vigselförrättare:

Anna Sotkasiira Wik 0702-09 76 88
anna.wik@norrkoping.se

Christina Tenselius 0706-67 51 20
chtenselius41@gmail.com

Criss Hagfeldt 0703-43 96 28
criss.hagfeldt@norrkoping.se

Hans Teinmark 0723-66 46 62
hans@teinmark-ohman.se

Linnea Lagnström 0730-20 23 24
linnea.lagnstrom@norrkoping.se

Roger Sandström 0727-16 38 59
roger.sandstrom@centerpartiet.se

Pernilla Claar Granqvist 0702- 24 96 35
pernilla.claar@gmail.com

Naima Bahnam Johansson 0763-06 56 64
naima.bahnam@hotmail.com


Kontakt
Kontaktcenter
Norrköpings kommuns kontaktcenter

Förvaltningshuset Rosen
Trädgårdsgatan 21
602 42 Norrköping

Besökstider:
Ändrade öppettider på grund av pandemin: 07.45-16.00

Telefontider:
Måndag-fredag 07.45-16.00